Futbol Topları


nike ordem süperlig topu
Nike Ordem 3
Nike Ordem 3
Nike Catalyst
Nike Ordem 4
Nike Premier Team
Nike Ordem 4
Nike Strike
Nike Club Team
Nike Club Team Gold
Nike Duro
idman için futbol topları
nike idman Topu
Nike Antrenman Topu
neon renk futbol topu
strike team futbol topu
nike strike beyaz futbol topu
Nike Omni turuncu futbol topu

Dünyada en çok seyredilen ve oynanan spor olan futbol, Günümüzde çoğu insanın hayatında en fazla zaman ayırdığı bir tutkudur. Evde, İşte, Sokakta, Arkadaş ortamında hakkında konuşmadığımız bir gün neredeyse yok diyebiliriz. Hiç şüphesiz futbol ekipmanlarının başında ise futbol topu gelmektedir. Karşılaşacağınız en yaygın futbol topları ise maç ve antrenman topu olacaktır. Maç topları FİFA'nın belirlediği standart ölçü, Ağırlık ve şekil kurallarına uymalıdır. Antrenman topları, İdmanlarda, Çeşitli oyun, Halı saha ortamlarında alıştırma ve oyun amaçlı kullanım içindir. Uzun süre kullanılmak üzere özel olarak imal edildikleri için daha dayanıklı olurlar.

Futbol topları meşin ve şambrel olarak iki bölümden oluşuyor. Meşin topun dışını ve panellerini kaplayıp muhafaza görevini yapan, Yüzeyini oluşturan bölümdür. Her biri birçok farklı malzemeden yapılabilmektedir. Şambreller, Lateks ya da bütilden oluşur. Lateks olanlar daha yumuşak fakat en iyi hava tutma işlevine sahip değillerdir. Küçük gözenekler nedeniyle havanın dışarıya kaçmasına engel olamaz. Bütil Şambreller çok daha uzun süre hava tutma özelliğine sahiptir. Günümüz futbol topları pvc, poliüretan veya sentetik deri kullanılarak üretilmektedir. Pvc toplar genellikle dıştan çok daha sert, Dayanıklı ve ekonomiktir. Bu ekstra dayanıklılıkları nedeniyle salon sporları için idealdir. Poliüretan toplar ise daha kaliteli, Temasa karşı daha yumuşak ve pvc toplara kıyasla daha uyumludur. Sentetik deri toplar ise, daha fazla kontrol imkanı sağlayan, En yüksek seviyedeki oyun ve profesyonel maçlar için tasarlanır. Yağışlı havalar veya ıslak zeminlerde oluşan su hasarını azaltmak için genellikle her tür topun yüzeyine parlaklık verilir. İhtiyacınıza uygun futbol topunu seçmek, Mevcut birçok seçeneği keşfedene kadar basit gibi görünebilir. Ancak futbol toplarının çeşitleri, Yapıldıkları malzemeye, Boyutlarına, Oynandıkları zemine hatta yaş gruplarına göre farklılık gösterebilmektedir. ihtiyacınız için en uygun ve fiyat olarak en ekonomik futbol topunu bulabilmek, Bu anlamda büyük önem arz eder.

Yapılarına Göre Futbol Topları.

Futbol topunun dış kısmında altıgen şeklinde paneller bulunur. Profesyonel maçlardaki FIFA onaylı toplar daha fazla panel içermektedir. Daha kalın, Daha kaliteli paneller ekstra dayanıklılık sağlar ve topa daha iyi isabet oranı kazandırır. Daha ince meşine sahip futbol topları vurulduğunda daha fazla kıvrılan bir topa eşit olur. bunun sebebi daha az stabiliteye sahip olmasıdır. Bu paneller dikişli ve yapıştırmalı olmak üzere iki farklı yöntemle birbirlerine monte edilir. Yapıştırma olan ürünler tutkal ile preslenirken, Dikişli futbol topları da birbirine dikilerek üretilirler. Dikişli futbol topları, Genelde en yaygın ürünlerdir. Paneller tek tek birbirine makina veya el yardımıyla dikilir. Dikiş yöntemiyle üst düzey futbol topları üretmek için genellikle sicim denilen naylon iplikler kullanılır. Pres yapıştırmalı futbol topları, Topun astarının üzerine panellerin yapıştırılmasıyla üretilir. Topa daha fazla sertlik hissi verir. Bu üretim maliyete göre, Yüksek veya düşük kaliteli olabilmektedir. Düşük kalitede üretilen topların sürekli kullanımında, tutkalın düşmesi halinde panellerin soyulması dezavantajdır. Yüksek kaliteli lazer kesim yapıştırma toplar ise oldukça uzun kullanım ömrüne sahiptirler. Bu toplar ihtiyaca göre maç veya antrenman topu olmak üzere ikiye ayrılır.

Büyüklüklerine Göre Futbol Topu Numaraları.

Futbol topları sayısız seçeneğe mevcuttur. Ancak futbol topları arasındaki en büyük farklılıklardan biri de boyutudur. Bu farklılığın temel amacı daha fazla kişinin aynı miktarda eğlence ve heyecanla deneyimlemesine imkan sağlamaktır. Örneğin 7 yaşındaki bir çocuk, Yetişkin boyutunda bir topla değil, kendi boyuna göre bir topla oynamaktan daha keyif alacaktır. Üç farklı futbol topu boyutu vardır. Bu boyutların her biri kendi içinde farklı yaş grubu veya lig için kullanılır. Bunlardan en yaygını 4 ve 5 numara futbol toplarıdır. 4 numara futbol topu çocuk sporcular için ideal olan orta büyüklükteki toptur. Ağırlığı 320 ile 380 gram arası, Çevresi ise 62-66 cm aralığındadır. Çocuk oyuncuların alışmaları açısından bu yaş grubu için faydalı ölçülere sahip toplardır. 5 Numara futbol topları, 14 yaş üstü tüm oyuncular için en uygun olan maç toplarıdır. Çevresi 68 ile 70 cm, Ağırlığı 420 450 gram arasında değişmektedir. Arasında profesyonel olanları, FIFA’nın uluslararası standartlarına sahiptir. Bu standartlar yuvarlaklık, Ağırlık, Su direnci gibi şekil açısından uygun testlere tabi tutulur.

Futbol Topu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Futbol topunu seçerken topun numarası, Kullanıldığı malzemenin kalitesi, oynanacak zemine uyumu, Topu oynayacak yaş grubuna hitap etmesi gibi birçok kriterleri göz önünde bulundurmak gerekiyor. Tabi haliyle almak istediğiniz topun kalitesine göre de fiyatları değişebiliyor. Beklentinize en uygun olan futbol topunu bulabilmek için farklı kalite ve özellikteki ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

Tüm Ürünlerimiz Orjinal, Lisanslı, Distribütör Ürünleridir.


Arayın Fiyat ve stok Bilgisini Hemen Öğrenin.
Ödemeyi Havale ile yapın Adresinizi Belirtin Aynı Gün Gönderelim.
0212 511 2 000