dijital formalar

Forma Fiyatları Nasıl Belirlenir?


Forma satın alırken şüphesiz en çok merak edilen konu forma fiyatıdır. Piyasada kaliteli, kalitesiz bir çok tipte forma bulmak mümkündür. Aynı zamanda çok ucuzdan pahalıya kadar bir fiyat aralığı da karşınıza çıkmaktadır. Peki bu fiyatlar neye göre belirleniyor?

Öncelikle fiyatı belirleyen en temel sebep formanın maliyetidir. Maliyet kullanılan kumaş, yazı, baskı ve dikim kalitesi demektir. Maliyetin yanısıra istenilen adetler de fiyatı etkileyen başka bir unsurdur. Çünkü sürüme göre fiyat değişe bilmektedir. Formada yer almasını istediğiniz yazı ve logolara baskı denilmektedir. Dijital forma dışında baskı fiyatları ayrı hesaplanarak forma fiyatına ilave edilir.

Özel yaptırılan formaların çoğu genellikle dijital forma dediğimiz forma türüdür. Dijital formalarda baskı fiyatı, forma fiyatına dahildir. Çünkü formanın tamamı özel mürekkep teknolojisi kullanılarak yapılmaktadır. Yani formanın tamamı baskıdır. Rengi, şekilleri, arma ve yazılar kumaşa basıldıktan sonra dikimde birleştirilir ve forma haline getirirlir. Ekstra olarak baskı fiyatı alınmaz. Fakat bazı durumlarda formanın, renkli kumaşlardan yapılması gerekebilir. Bu durumda baskı harici olarak uygulanırsa, baskı fiyatı ekstra olarak forma fiyatına eklenir. Buda forma fiyatını etkileyen diğer bir unsurdur.

Futbol Forma Fiyatları

Futbol forma fiyatları sadece üst veya komple takım olmak üzere iki şekilde sunulur. Üst olarak istendiği durumlarda sadece formanın maliyeti fiyatı belirler. Şortlu takım halinde istendiği durumlarda ise şort fiyatı eklenir. Aynı zamanda futbol formalarında şortlu takım istendiği durumlarda, tozlukta gereklidir. Buda fiyatı etkileyen bir diğer faktördür. Metro spor olarak dönem dönem forma kampanyası sunarken tozluğu hediye etmekteyiz.

Futbol forma fiyatlarını etkileyen bir diğer unsur ise istenilen opsiyonlardır. Örneğin gömlek yaka istenmesi durumunda işçilik arttığından, fiyatta artışta olur. Uzunkollu istenmesi durumunda uzunkol farkı eklenir. Kaleci forması olma durumunda kaleci forması farkı da alınmaktadır. Kumaşın daha kaliteli istenmesi de fiyatı etkiler.

Basketbol Forması Fiyatları

Basketbol formaları kolsuz olarak üretilen ve boydan uzun forma çeşitleridir. Sadece üst veya şortlu takım olarak istenile bilmektedir. Tıpkı futbol formalarında olduğu gibi burada da bazı opsiyonlar fiyatı belirlemektedir. Kumaşın daha kaliteli istenmesi, Çift taraflı olarak istemek, farklı yaka tipleri fiyatı değiştirir. İhtiyaç duyulan sayının 6 ile 99 adet aralığında olması parakende sınıfına girer. 100 adet ve üzeri sayılarda toplu istenmesi ise toptan sınıfına girer. Toptan adetlerde istenmesi durumunda toptan fiyat uygulanmaktadır.